Järjestäjä

Karoliina Valontaival
Email
info@valontaival.com

Opettaja

  • Karoliina Valontaival
    Karoliina Valontaival
    Sertifioitu 5Rytmiä®-opettaja, hengityskoulun ohjaaja

    Karoliina Valontaival on sertifioitu 5Rytmiä® -luovan tanssin & tanssimeditaation opettaja, hengityskoulun ohjaaja ja psykologian opiskelija. Hän luo turvallisen tilan, johon on helppo tulla sellaisena kuin on. Hän mahdollistaa kehollisen luovuuden, läsnäolon, vapautumisen sekä autenttisen yhteyden löytämisen itseen ja muihin.

Sijainti

Ruutikellari

Date

21. - 23.8.2026

Time

18:00 - 17:00

Kohderyhmät

Sopii kaikille

Endless Waves -retriitti Suomenlinnassa 2026

Opettajana Karoliina Valontaival

 

Ilmoittaudu Aikataulut Info in English Sign up (English)

 

“Endless Waves” on loppukesän helmi, joka toteutuu vuonna 2026 kahdeksatta kertaa. Tervetuloa tanssimaan Suomenlinnan UNESCO-maailmanperintökohteen upeisiin merellisiin maisemiin. Kiireet unohtuvat ja fyysiset jumit sulavat monipuolisen liikkeen ja luonnon tutkitusti stressiä vähentävän vaikutuksen ansiosta. Tanssi kirkastaa mielen, vapauttaa kehon ja sytyttää luovuuden. Aistit lepäävät Suomenlinnasta avautuvassa avarassa merihorisontissa ja rannan sileillä kallioilla. Tanssimme upeassa Ruutikellarissa ja sään salliessa myös ulkona, luonnonelementeistä inspiroituen. Lähellä on uimaranta, josta voi pulahtaa uimaan tauoilla. 

5Rytmiä®-harjoitus muodostuu viidestä eri “rytmistä” eli liikelaadusta, jotka muodostavat raamit jokaisen yksilöllisen ja ainutlaatuisen liikkeen tutkimiselle. Yhdessä rytmit muodostavat aallon (“Wave”), harjoituksen kaaren, joka on eheyttävä, energisoiva, vapauttava ja palauttava.
Tanssimme monia aaltoja toinen toisensa jälkeen viikonlopun aikana. Jokainen aalto avaa, kuorii yhden kerroksen, tyhjentää, puhdistaa ja kutsuu uppoutumaan yhä syvemmälle omaan kehoon ja läsnäoloon tässä hetkessä. Kun tanssimme aallosta toiseen, on paljon aikaa löytää omaa liikettä, sulattaa jännitykset kehosta ja mielestä, liikkua vastustuksen kanssa ja päästä siitä yli, päästä syvemmin kosketuksiin itsensä kanssa ja sen kanssa, mikä juuri nyt on oleellista. Aaltojen syleilyssä tanssiin uppoutuu, mieli hiljenee, arjen huolet unohtuvat ja parhaimmillaan tanssi on katalyyttista, jopa transformatiivista.

Luonnonelementit ovat vahvasti läsnä, ja tutkimme erityisesti maan ja veden elementtien innoittamana omaa liikettä. Tanssimme myös ulkona, kallion, meren ja tuulen kanssa, ammentaen luonnosta inspiraatiota, voimaa ja hiljaisuutta.

Majoitus Suomenlinnan hostellissa (ja retriitille voi osallistua myös ilman majoitusta). Retriitillä on aikaa liikkeelle ja luovuudelle, hellittämiselle ja vapautumiselle, sosiaalisuudelle ja yksinololle sekä hengittelylle ja hiljaisuudelle.

Tule mukaan lataamaan akkusi Suomenlinnaan!

 

Facebook-tapahtuma

 

Kokemuksia aiempien vuosien Endless Waves -retriiteiltä:

“Viikonloppu Suomenlinnassa tanssiretriitillä oli minulle uskomaton, ainutkertainen kokemus. Kokemus, joka ei unohdu koskaan. Se oli jotain pyhää, jotain kaunista, samalla yksilöllistä ja jaettua. Retriitti oli toisiin liittymistä kehollisuuden kautta. Oli tunne, että se mitä siellä tapahtui, oli jos joku, elämää, ihmisyyttä, yhdessä liikkumista, hengittämistä. Miten voikin kokea niin voimakasta liittymisen tunnetta toisiin vaikka ei puhuta? Ehkä osittain juuri siksi.”
 
“Koin syvää kiitollisuutta kehostani ja siitä, mitä kaikkea se on kokenut ja mitä se puolestani tekee joka päivä. Miten minun ainutlaatuinen kehoni pitää minut elossa ja miten se mahdollistaa minulle elämän kaikkine kokemuksineen. Ja miten se ei ansaitse niin usein kehoonikin kohdistuvaa mielensisäistä kritiikkiä, kommentointia, arvottamista.”
 
“Retriitillä oli turvallinen olo, inspiroiduin muista ja hedän heittäytymisestään, se oli ainutkertaista. Ruutikellarin tila henkii historiaa ja elämän jatkuvuuden kokemusta. Sai liikkua lempeyden ilmapiirissä, sai haparoida ja hakea. Tässä maailmantilanteessa se yhteyden kokemus toisiin tuntui erityisen arvokkaalta. Retriitillä jos jossain oli inhimillisyyttä, rohkeutta, myötätuntoa. Huomasin aistienkin herkistyvän luonnon kauneudelle, Suomenlinna näytti kauniimmalta kuin koskaan aiemmin.”
 
“Irti päästäminen mielen ylivallasta. Se tulee mieleeni tässä ja nyt. Kun siitä päästää irti, voi edes hetken kokea jotain ihan muuta, syvää kiitollisuutta, juurtumisen kokemusta, yhteyttä toisiin tai ympäristöön, rauhaa.”

 

Lisää palautteita retriitistä:

 

Slide 1
"Oikein lämmin kiitos retriitistä!

Se oli kaikin puolin jo toisen kerran hyvin antoisa ja kerrassaan mahtava kokemus! Ohjauksesi, ohjelma ja musiikit toimivat loistavasti kuten myös koko ryhmä. Kiitos siitä sallivasta, rohkaisevasta, hyväksyvästä ja rakkaudellisesta ilmapiiristä, jonka luot aina uudelleen retriiteille ja työpajoihin. Arvostan sitä suuresti. En ottaisi pois tai lisäisi mitään❤"

- Kirsi

 

 

Opettajasta:

Karoliina Valontaival on Suomen ensimmäinen sertifioitu 5Rytmiä®-opettaja. Karoliinan vankka ammattitaito perustuu monipuoliseen koulutustaustaan taiteen, tieteen ja kehollisuuden parissa sekä pitkään työhistoriaan erilaisten ryhmien ohjaajana. Hän luo turvallisen ja kutsuvan tilan, johon on helppo tulla, sekä loihtii inspiroivat musiikit tanssin tueksi. Karoliina asuu Helsingissä ja opettaa myös muilla paikkakunnilla Suomessa.

 

 

Aikataulut:

21.-23.8.2026

pe klo 18 – 21
la klo 10 – 18 + vapaaehtoinen iltaohjelma: yhteinen illallinen (omakustanne), erillinen ilmoittautuminen alla
su klo 10 – 17

HUOM! Retriitti on kokonaisuus, johon ei voi osallistua vain osittain. Sitouduthan olemaan mukana alusta loppuun: se on keskeistä niin oman kuin ryhmän prosessin kannalta.

 

Hinta:

KURSSIMAKSU:

245€ ennakkohinta (voimassa 26.5.2026 asti)
275€ perushinta

Hinnat sis. alv. 14%

HUOM: Kurssimaksu sisältää pelkän retriitin eli ei sisällä majoitusta, vaan se varataan erikseen, ks. hinnasto alla.

Erissä maksaminen:

Kurssimaksu on mahdollista maksaa erissä. Otathan yhteyttä, niin sovitaan maksuaikataulu! Veloitamme laskutuslisän 5€/erä.

MAJOITUS HOSTEL SUOMENLINNASSA (varaa 5.8.2026 mennessä!):

• Hintaan sisältyy 2 yötä, lakanat ja pyyhe

• Varaa majoitus viimeistään 5.8.2026

Majoitus maksetaan paikan päällä. Varaus on kuitenkin sitova, ja mikäli peruutat paikkasi alle 2 viikkoa ennen kurssin alkua, majoituksen hinta laskutetaan sinulta täysimääräisenä.

• Aamupala ei kuulu hintaan, se tilataan erikseen majoituksen varaamisen yhteydessä. Aamupalan voi tehdä myös itse (yläkerrassa on asiakkaiden keittiö jääkaappeineen ja astioineen; lähistöllä on pieni ruokakauppa)

Hinnasto ja huonetyypit:

2 hengen huone, jossa kaksi erillistä sänkyä (huom. vain 1 huone saatavilla)
90€/hlö 2 yötä

3 hengen huone (1 x naisille, 1 x miehille)
84€/hlö 2 yötä

4 hengen huone (2 x naisille, 1 x kaikille sukupuolille)
77€/hlö 2 yötä

5 hengen huone (kaikille sukupuolille)
70€/hlö 2 yötä

Aamupala
11€ / ateria eli 22€ yhteensä viikonlopulta jos tilaat molemmille aamuille

Hinnat sisältävät voimassaolevan arvonlisäveron.

 

Sijainti:

Ruutikellari (retriitti) ja Hostel Suomenlinna (majoitus)
Suomenlinna
Helsinki

Avaa Google Maps tästä, jos alla oleva kartta ei toimi.

 

Ilmoittautuminen:

 

VARAA KURSSIPAIKKA:
Ilmoittaudu retriitille

 

Haluatko maksaa kurssin erissä? Ota yhteyttä sähköpostitse ajoissa, niin sovitaan laskutuksesta ja maksuaikataulusta. Laskuun lisätään 5€ laskutuslisä per erä. HUOM: kurssi on maksettava kokonaisuudessaan kurssin aloituspäivään mennessä.

 

VARAA MAJOITUS (5.8.26 mennessä):
Varaa majoitus

 

Peruutusehdot:

Ilmoittautumalla 5Rytmin tanssikurssille hyväksyt peruutusehdot.

Vahvistat ilmoittautumisellasi, että osallistut kurssille täysin omalla vastuulla. Suosittelemme osallistujille omaa vapaa-ajan tapaturmavakuutusta mahdollisten tapaturmien varalta. Jokainen on itse myös vastuussa kaikesta omasta aineellisesta omaisuudestaan (ml. silmälaseista, vaatteista, jne.) sekä vahingoista joita aiheuttaa muille tai muiden omaisuudelle. 5Rhythms ei ole terapiaa, eikä se korvaa terapiasuhdetta laillistetun psykoterapeutin kanssa. Käyttämällä tätä sivustoa www.valontaival.com hyväksyt myös verkkosivuston tekijänoikeudet.

 

Tanssikuva © Karoliina Valontaival